Týnečtí rodáci

Slavní týnečtí rodáci

Josef Vlastník (1909 - )
Vedoucí kolektivu tvůrců československého vojenského atlasu, nositel vyznamenání "Za vynikající práci".Autor řady regionálních historických publikací.

Marie Brožková (1840-1894)
Matka českého básníka, slezského barda, Petra Bezruče.

Antonie Josefina Janovská (1882-1959)
Výtvarnice, malířka a krajkářka. členka Svazu československých výtvarných umělců. Nejlepší naše znalkyně krajek, výšivek a krojů. Soudní znalkyně zvaná ke sporům do USA,Belgie,Holandska a dalších států. Přítelkyně umělců Marie Glázrové, Eduarda Hakena, Dany Medřické a dalších.

RNDr. Doc. Ing. Miroslav Matrka
Laureát státní ceny v oboru automatizace chemie.

Ing. Eduard Duchoslav
ředitel státní lesnické školy v Písku před II.světovou válkou.

Jan Klepl
Profesor, hlavní archivář spoluautor díla "Živé prameny". (spolu s Adolfem Branaldem).

ing. Jan Alfred Holman
Filmový režisér. Známé filmy např."Minulost Jany Kosinové“, "Rukavička" a další. Režie i dokumentárního filmu "Návrat prezidenta Beneše do vlasti".

Josef Beránek (1886-1965)
Redaktor "Dělnických listů" ve Vídni. Odborový předák, tajemník Ústředí báňských revírních rad.

František Vondráček (1865 – 1954)
Učitel a lektor polštiny na Vysoké škole obchodní v Praze. Překladatel díla Orzeskové, Asnyka, Tetmajera, Žeromského, Sienkiewicze, Oszendovského a Konopnické. Básník. Vydal antologii "Květy z polských niv".
 
 
Václav Marek (1854-1934)

Profesor gymnázia v Čáslavi a pak v Praze v Truhlářské ulici. Překladatel z italštiny.Přeložil např.knihu Edmonda dÁmicis „Srdce". Propagátor literatury Lužických Srbů. Za zásluhy dostal titul školní rada.

Antonín Šolta (1855)
Literát, historik a etnograf.Vydal několik publikací na Chrudimsku.

František Hampl (1901)
Spisovatel. Profesor katedry pedagogiky Vysoké školy ekonomické Praha. Autor rady učebnic a skript.Z poezie je známá sbírka veršů "Labe", z beletrie je to zejména románová kronika "Pernerové", soubor povídek "Dobrodružství Jaroslava Seiferta" a řada povídek např. „Mrtvý pod mlýnem".

Václav Šantrůček (1866 – 1931)
Známý český medailér.

Václav Beran (1908)
Hudební skladatel, interpret a pedagog. Tvůrce školy violoncellové hry. Zakladatel koncertního sdružení ARS, člen Sukova kvarteta a člen Komorního sdružení Vítězslava Nováka.

Josef Beran (1896- 1978)
Hudební skladatel, interpret a pedagog. Tvůrce jedné ze tří českých houslových škol. Zakladatel Jihočeského hudebního archivu. Spisovatel literatury faktu.

Vilém Gustav Brož (1861-1915)
Hudební skladatel.Nejlepší ve skladbách pro tamburášské soubory. Kapelník v divadlech v Mariboru,Sušaku a Tuzle.

Jaroslav Perner (1869-1947)
Profesor pražské univerzity a kustód Národního muzea v Praze. Pokračovatel v díle Barrandově Systéme silurien du center de la Bohéme.

Karel Mansingar (1813-1896)
Autor řady, slovníků a také Pojednání o pramenech labských. Bibliotékář známé italské knihovny Ambrosiana, kde založil Evropskou knihovnu. Osobní přítel polského básníka Mickiewicze. 
 
Vilém Heš (1860-1908)
Operní zpěvák světového jména. člen opery Národního divadla v Praze, Městského divadla v Hamburku a C.k.dvorní opery ve Vídni. Nositel titulu C.k.komorní pěvec. Osobní přítel Antonína Dvořáka.
Nejbližší události
Blížící se události na jednom místě!
Aktuálně nejsou naplánovány žádné události.